Artmat & Česká centra

Artmat & Česká centra společně uvádějí speciální edici původních uměleckých děl. První edice z roku 2022 se věnovla tématu udržitelnosti, druhá edice z roku 2024 se věnuje oslavě výročí Franze Kafky. Kurátorský výběr umělců a jejich děl je od zakladatelek Artmatu Josefíny Nedvědové a Petry Widžové. Každé dílo má svůj originální přístup a sdílený příběh.

Města

Edice Udržitelnost

Edice děl Artmat & Česká centra nahlíží na téma udržitelnosti jako na komplexní problematiku, která se různými způsoby propisuje do tvorby osmi vybraných českých umělkyň a umělců. Ti k němu přistupují osobitými způsoby a vyzdvihují témata týkající se ekologické i společenské problematiky. V edici se tak prolíná hledání osobní mytologie, kritika konzumerismu, potřeba opětovného propojení s přírodou, či nutnost rozvíjení mezidruhového respektu. Díla vytvořená speciálně pro tuto edici mají podobu objektů, nášivek, malby, ale i participativního projektu. Díla vznikla v limitovaném počtu kusů, jsou číslovaná a signovaná.

Umělci

Edice Kafka

Právník, úředník v pojišťovně, vegetarián a jeden z nejzásadnějších spisovatelů 20. století. Franz Kafka - ikonický autor, který je známý po celém světě a ani v současnosti nás nepřestává jeho mnohovrstevnaté dílo a bohatý vnitřní svět inspirovat. V roce 2024 uplynulo sto let od jeho úmrtí a k této příležitosti jsme se spolu s Českými centry rozhodly jeho odkaz připomenout a navázat na něj speciální edicí mini uměleckých děl od současných výtvarných umělců/umělkyň. V té se společně s umělci zamýšlíme, co pro nás v současnosti znamená pojem Franz Kafka a v čem nás jeho dílo stále tak fascinuje? Ke spolupráci jsme přizvaly tři současné umělce Tomáše Motala, Ondřeje Trnku, Dana Vlčka a umělkyni Evu Macekovou, v jejichž tvorbě se odráží myšlenky existencionalismu, vnitřní nejistoty, vrstvení stavů či dekadentní tendence. Jsou to autoři, kteří nad svými díly přemýšlejí v širších souvislostech a upozorňují na témata často skrytá a neuchopitelná. Tyto atributy nesou i Kafkova díla, pro která byla typická právě nejednoznačnost významů provázaná s pocity izolovanosti, vyčlenění a hledání spravedlnosti v nelogickém světě, kde nemůžeme ovlivnit to, co se kolem nás děje. 

Umělci