Artmat

Martin Kyjovský


Martin Kyjovský se narodil  25. února 1995 v Kyjově. Na střední škole v Hodoníně studoval užitou malbu, následně se v roce 2014 odstěhoval do Prahy, kde absolvoval Vyšší odbornou školu Václava Hollara a věnoval se ilustraci. V roce 2017 začal navštěvovat kurzy grafického designu na pražské Scholastice a poté nastoupil do ateliéru grafické designu a vizuální komunikace na UMPRUM.

Jeho oborem je grafický design, baví ho různorodost, práce s písmem, rešerše, vytváření nového konceptu. Má rád digitální i fyzickou formu jeho oboru. Vlastní ilustrace je pak doplněk jeho práce, kterou rád do zakázky zahrnuje. Baví ho střídání stylů a přístupů a naopak se nerad uzavírá do jedné výrazové zkratky. Pracuje převážně na počítači, i když většina jeho ilustrací a návrhů má hrubý základ na papíře.

Pro Artmat vytvořil limitovanou edici hracích karet. Ulici Krymskou vnímá jako prostor pro setkávání a trávení volného času. Proto si vybral koncept karet, který může lidi propojit a sblížit. Počet karet v balíčku je 32. Hráči jsi tak můžu zahrát sedmičku, prší nebo jinou karetní hru v některé blízké restauraci nebo kavárně.

Vzory jednotlivých karet jsou založeny na rešerši a historii karet. Kromě populárního francouzského vzoru, Martina zaujalo především španělské a italské provedení karet. Nelze opominout ani lokální a regionální vzory. Hlavní prvkem rozlišení karet je však jejich barevnost. Vzor je tak jen doplňkem.


Vzdělání

2018–nyní   UMPRUM – grafický design a vizuální komunikace 
2017–2018   Scholastika – grafický design
2014–2017   Vyšší odborná škola Václava Hollara, Praha – ilustrace
2010–2014   Střední škola průmyslová a umělecká, Hodonín – malba


Praxe

2018   Graphic design studio Colmo, stážista
2017–2018   Ernst&Young, grafik
2014–2017   DDM Praha 5, pedagog výtvarného oboru


Spolupráce

Díky, že můžem, Rossum, Lustr festival, Nakladatelství Došel karamel, Divadlo Hysterie‚Nakladatelství Triáda, Komunitný festival súčasného divadla a umenia: UM UM, ČVUT, Studio Damúza, Redway Magazine


Výstavy

2018   Lustr festival, Praha
2017   Templ, Mladá Boleslav
2017   Off Format Brno
2016   Galerie Doma, Kyjov
2014   Galerie výtvarného umění, Hodonín
Děkujeme:
Artmat vznikl díky finanční podpoře MČ Praha 10.